Aeroportga kelish va mehmonxonaga transfer.
Ekskursiya Nagornaya bog‘idan boshlanadi. Kaspiy dengizining toza havosidan bahra olib, Bokuning betakror manzarasini tomosha qiling va Sharq hamda Gʻarbning uygʻun meʼmoriy yechimidan bahramand boʻling. Nagorniy bog‘idan so‘ng siz Davlat bayrog‘i maydoniga borasiz va u yerda maydonda hilpirab turgan dunyodagi eng baland bayroqlardan birini ko‘rasiz. Butun konstruksiyaning balandligi 162 metrni tashkil qiladi. Bayroq maydoniga tashrif buyurganingizdan so‘ng siz Boku xiyoboni bo‘ylab o‘tasiz, u yerda siz Neftchilar ko‘chasida joylashgan Mug‘om markazi, Kichik Venetsiya, Gilam muzeyi va boshqa  diqqatga sazovor me’moriy joylarni ko‘rasiz. Keyinchalik ekskursiya Bokuning eng zamonaviy meʼmoriy moʻjizalaridan biri – Haydar Aliyev markazi yaqinida davom etadi. Haydar Aliyev markazi 2012-yilda mashhur arxitektor Zaha Hadid tomonidan loyihalashtirilgan. Bu yerda siz yana bir qisqa foto to‘xtash qilasiz va bino atrofida sayr qilish uchun vaqt topasiz. Bino uchta ajoyib muzeyga ega, shuning uchun Bokuga kelganingizda markazni ichkaridan tomosha qilishni tavsiya etamiz.
Eski shahar bo‘ylab sayohat
Sayohatimiz GoshaGala (Juft darvozalar) yonidan Eski shahar bo‘ylab boshlanadi. Bokuning oʻrta asrlardagi yuragi boʻlmish Icheri Sheher qoʻrgʻoni boʻylab sayohat qilib, Icheri Sheher (Eski shahar) sirlari va afsonalarini kashf eting. Shirvonshohlar saroyiga tashrif buyurib, 11–14-asrlarda Ozarbayjonda hukmronlik qilgan sulola haqida maʼlumot oling. Shirvonshohlar saroyi Shirvon-Absheron ozarbayjon meʼmorchiligi maktabining eng yirik yodgorligi hisoblanadi.
Majmua tarkibiga saroyning bosh binosi, Devonxona, maqbaralar, minorali Shoh masjidi, Sayyid Yahyo Bakuviy maqbarasi, sharqiy portal – Murod darvozasi, suv ombori va hammom qoldiqlari kiradi. Qizlar minorasini borib ko‘rishdan oldin biroz piyoda yurib o‘tmishga qaytgandek bo‘lasiz. Ozarbayjonning Eski Boku shahrida joylashgan Qiz qal’asi nomi bilan ham tanilgan Qizlar minorasi 12-asrda qurilgan. Shirvonshohlar saroyi bilan birgalikda u 2001-yilda YUNESKOning Butunjahon madaniy yodgorliklari roʻyxatiga kiritilgan tarixiy obidalar ansamblini tashkil etadi. Juma masjidi Icheri Shaharning tarixiy markazida joylashgan bo‘lib, bir necha bor qayta qurilgan. Hozirgi juma masjidi 1899-yilda bokulik savdogar Hoji Shihlali Dadashovning mablag‘i hisobidan qurilgan.
Tbilisiga ko‘chib o‘tish.
Mehmonxonaga joylashish.
3-kun: Tbilisi siti tur
Mehmonxonada nonushta.
Poytaxt bo‘ylab obzorli ekskursiya
• Sameba – Muqaddas Uchlik sobori
• Metexi cherkovi (Tbilisidagi eng mashhur yodgorliklardan biri – 13-asrda Kura qoyali qirgʻogʻining eng chekkasida qurilgan, oʻtmishda qalʼa va gruzin qirollarining qarorgohi boʻlgan).
• “Nariqal’a” qal’asi (eng qadimiy yodgorlik eramizning IV asriga oid, ya’ni u, aslida, Tbilisining o‘zi tashkil topganidan beri mavjud).
• Rike Park va Tinchlik ko‘prigi (Eski shahar va zamonaviy Tbilisini bog‘laydi – shu yerdan shaharning mo‘jizakor panoramasi ochiladi. Kechqurun ko‘prik o‘ttiz ming rangli chiroqlar bilan yoritiladi).
• Tbilisi oltingugurtli vannalari (eng qadimgi hammom – Irakliyevskiy, eng yorqini – Orbelianovskaya, yon tomonlarida minoralar va rang-barang koshinlar bilan qoplangan nayzali fasad)
• Sioni ibodatxonasi (Tbilisining asosiy ibodatxonasi, uning asosiy yodgorligi Gruziyaga xristian dinini olib kelgan Avliyo Nina xochidir).
• Tushlik uchun to‘xtash
• Funikulyor arqonida ko‘tarilish.
• Parkda sayr qilish
4-kun: Gruziyaning qadimiy poytaxti – Msxeta
Msxetaga bir kunlik sayohat sizni shaharni tark etib bir necha soat ichida Gruziyaning eski poytaxtiga tashrif buyurishga taklif qiladi. Ekskursiya davomida siz Jvari monastiri atrofidagi tog‘lar manzarasidan bahramand bo‘lishingiz, Aragvi va Kura daryolarining qo‘shilish joyini kuzatishingiz, shuningdek, Svetitsxoveli va Samtavro cherkovlarini ko‘rishingiz mumkin.
• Svetitsxoveli soborini ko‘zdan kechirish (Gruziyaning asosiy sobori va diniy ramzi. Afsonaga ko‘ra, O‘n ikki havoriy sharafiga muqaddaslashtirilgan sobor Iso Masihning Xitoni dafn etilgan joyida qurilgan. Svetitsxovelida Gruziya qirollariga toj kiydirish va to‘y marosimlari bo‘lgan).
• Jvari monastirini ko‘zdan kechirish (VI asrda qurilgan, baland tog‘da joylashgan bo‘lib, u yerda «Aragva va Kura suvlari birlashib, ikki opa-singil kabi shovqin-suron qiladi». Afsonaga ko‘ra, aynan shu tog‘da havoriylarga tenglashtirilgan Nino xochi o‘rnatilgan. Jvari Gruziyadagi birinchi Jahon merosi obyektidir
• Samtavro – Preobrajenskiy cherkovi va Avliyo Nina monastiri majmuasi. Samtavro gruzin tilidan tarjima qilinganda bosh, asosiy, qirollik joyini anglatadi. Bu yerda qirol va uning rafiqasi Nana, ko‘plab hurmatli ruhoniylar va hatto zamonaviy oqsoqol Jabroilning qabri bor. Ibodatxona mehrobi ostida VI asrning 13 nafar ossuriyalik otalaridan biri – Gruziyadagi monastirizm asoschisi Aviv Nekresskiyning qoldiqlari joylashgan. Yilnomalarda birinchi nasroniy shohi Mirian haqida so‘z boradi:
«Va u bu maymunjonzor ustiga cherkov qurdi va o‘zi hamda gruzin xalqi uchun yuqori cherkovni (Samtavro) qurdi, chunki pastki cherkov (Svetitsxoveli) Eng muqaddas orzu deb atalgan va har doim uning eshiklariga tegishga botinolmagan».
5-kun: Kaxetiya – Gruzin vinochiligi belanchagi
Kaxetiyaga bir kunlik tur Gruziyaning sharqiy qismiga qiziqarli sayohat bo‘lib, unda siz tog‘lar manzarasi, go‘zal qishloqlar, qadimiy ibodatxonalardan bahramand bo‘lishingiz va kaxetiyaliklarning hayotini kuzatishingiz mumkin. Gruziyadagi vinochilik madaniyati, shuningdek, sharob ichish uzoq-uzoq vaqtlarga borib taqaladi, chunki uzumning ildizi Gruziya zaminiga chuqur kirib borgan.
• Bodbe ayollar monastiri (Gruziyani cho‘qintirgan Avliyo Nino dafn etilgan)
• Sevgi shahri – Signaxi (qadimiy, nihoyatda go‘zal shahar, qir-adirli ko‘chalar bilan bog‘langan terrasalarda joylashgan. Qal’a devorlaridan Alazani vodiysining ulkan rang-barang mozaikasi ochiladi)
• A. Chavchavadzening Sinandalidagi uy-muzeyi (Aleksandr Chavchavadze nafaqat harbiy general, mashhur vinokor, balki shoir, tarjimon ham bo‘lgan… Griboyedov esa shu yerda, malika Nino Chavchavadze bilan bugungi kungacha saqlanib qolgan cherkovda turmush qurgan)
• Xareba vinochiligi (bu mashhur Alazani vodiysining shimoli-sharqidagi Kaxetiyadagi kichik, shinam va yorqin shaharchadir. Kvareli tunnelining o‘zi bugungi kunda uzunligi 500 m (har biri) bo‘lgan 2 ta asosiy tunnel va 13 ta bog‘lovchi tunneldan iborat. Kvarelida vinoning eng yaxshi navlarini tatib ko‘rasiz, shuningdek, kabob, «Shoti» noni va churchxela pishirish bo‘yicha mahorat darslarida ishtirok etasiz (qo‘shimcha to‘lov – $ 20)
6-kun: Borjomi - Rabati
Borjomi milliy bog‘i (Mineral suvlarni tatib ko‘rish) Axalsixedagi Rabati qal’asi – (Majmuada, Avliyo Marina pravoslav cherkovi yonida masjid, katolik cherkovi, sinagoga va arman cherkovi, Jakeli qal’asi, turk hammomlari, posho qal’asi va amfiteatr joylashgan. Qal’a sehrli Olovuddin shahriga o‘xshaydi, ustunlarni eslatuvchi baland minoralar, ko‘p sonli favvoralar va kichik hovuzlar, yashil maysazorlar va bog‘lar bilan o‘ralgan).

1 день: Прибытие + Гала ужина
Начинается с Нагорного парка. Вдохните свежий воздух Каспийского моря, полюбуйтесь панорамным видом на Баку и насладитесь гармоничным архитектурным сочетанием контрастов Востока и Запада. После Нагорного парка вы проследуете к площади Государственного флага, где вы увидите развевающийся на площади один из самых высоких флагов мира. Высота всей конструкции составляет 162 метра. Побывав на площади Флага, вы проедете вдоль Бакинского бульвара, где увидите Мугам-центр, Маленькую Венецию, Музей ковра и другие архитектурные изыски, которые расположены на проспекте Нефтчилер. Далее экскурсия продолжится около одного из самых современных архитектурных чудес современного Баку — центра Гейдара Алиева. Центр Гейдара Алиева был построен в 2012 году знаменитым архитектором Захой Хадид. Здесь у вас будет время на еще одну короткую фото-остановку, и прогулку вокруг здания. В здании расположено три прекрасных музея, поэтому мы настоятельно рекомендуем вам потратить некоторое время во время вашего пребывания в Баку и посетить центр изнутри.
Экскурсия по Старому городу
Рядом с Gosha Gala (Парные ворота) начнется ваша пешеходная экскурсия по Старому городу. Прогуляйтесь по средневековому сердцу Баку, крепости Ичери-Шехер, открыв для себя тайны и легенды Ичери-Шехер (Старый город). Узнайте о правящей династии Азербайджана, проживавшей в 11-14 веках, посетив дворец Ширваншахов. Дворец Ширваншахов является самым большим памятником Ширванско-Апшеронской школы азербайджанской архитектуры.
Комплекс включает в себя главное здание дворца, Диванхане, усыпальницы, шахскую мечеть с минаретом, мавзолей Сейида Яхьи Бакуви, восточный портал — ворота Мурада, водохранилище и остатки бань. Вы вернетесь в прошлое, пройдя небольшую прогулку перед посещением Девичьей башни. Девичья башня, известная также как Гыз-Галасы, расположенная в Старом городе Баку в Азербайджане, была построена в 12 веке. Вместе с дворцом Ширваншахов представляет собой ансамбль исторических памятников, внесенных в 2001 году в Список культурных памятников Всемирного наследия ЮНЕСКО. Мечеть Джума (Пятничная мечеть) расположена в историческом центре Ичери-Шехер, была перестроена несколько раз. Нынешняя пятничная мечеть была построена в 1899 году при финансировании бакинского купца Гаджи Шихлали Дадашова.
Выезд в Тбилиси.
Размещение в гостинице.
3 день: Тбилиси сити тур
Обзорная экскурсия по столице
- Самеба – кафедральный собор Святой Троицы
- Церковь Метехи, ( один из самых известныхпамятников в Тбилиси – возведён в 13 в. У самого края каменистого берега Куры, был в прошлом крепостью и резиденцией грузинских царей. )
- Крепость «Нарикала»( самый древний памятник- IV век н.э., то есть она стоит, фактически, с основания самого Тбилиси.)
- Парк Рике и Мост Мира, (соединяющий Старый город и современный Тбилиси — отсюда открывается волшебная панорама города. Вечером мост освещается тридцатью тысячами разноцветных огней)
- Тбилисские серные бани(. Самая древняя баня – Ираклиевская, самая яркая – Орбелиановская с минаретами по бокам и стрельчатым фасадом, покрытым пёстрыми изразцами)
- Храм Сиони (главный храм Тбилиси, его основная реликвия —крест св. Нины, принесший в Грузию христианство.)
- Ланч стоп
- Подъем на канатке Фуникулера.
- Прогулка по парку
4 день: Древняя столица Грузии – Мцхета
Дневная поездка во Мцхета предлагает вам вырваться из города и посетить старую столицу Грузии в течение всего нескольких часов. Во время экскурсии вы сможете насладиться панорамным видом на воздушные горы вокруг монастыря Джвари, наблюдать слияние Арагви и Куры рек, а также увидеть церкви Светисцховели и Самтавро.
- Осмотр Собора Светицховели (главного собора и духовного символа Грузии. Согласно преданию, Кафедральный Собор, освещенный в честь Двенадцати Апостолов был возведён на месте погребения Хитона Иисуса Христа. В Светицховели происходило коронование и венчание грузинских царей).
- Осмотр монастыря Джвари (построенный в VI в., стоит на высокой горе, «там, где, сливаяся, шумят, обнявшись, будто две сестры, Струи Арагвы и Куры». По преданию, на этой самой горе был воздвигнут крест святой равноапостольной Нино. Джвари первый в Грузии памятник Всемирного Наследия
- Самтавро – комплекс из Преображенской церкви и женского монастыря святой Нины. Самтавро в переводе с грузинского означает голова, главное, царственное место. Здесь находится усыпальница царя и его жены Наны, многие уважаемые духовные лица и даже современный старец Гавриил. Под алтарем храма находятся мощи Авива Некресского, одного из 13 ассирийских отцов VI века – основателей монашества в Грузии. В летописях о первом христианском царе Мириане говорится.
“и построил церковь на этомежевичнике, и построил верхнюю церковь(Самтавро) для себя и народа Грузинского,потому, что нижняя церковь(Светицховели) назывались Святая святыхи не дерзал всегда прикасаться к дверям её”
5 день: Кахетия - Колыбель грузинского виноделия
Однодневный тур в Кахетию это увлекательное путешествие в восточную часть Грузии, во время которого вы сможете насладиться горными видами, колоритными деревнями, древними храмами, и понаблюдать за жизнью кахетинцев. Культура виноделия, а так же винопития в Грузии уходит в далекие-далекие времена, как уходит вглубь грузинской земли корень виноградной лозы.
- Женский монастырь Бодбе (где захоронена св.Нино, крестившая Грузию)
- Город любви – Сигнахи (старинный, необыкновенно живописный городок, расположен на террасах , соединяющихся извилистыми крутыми улицами. С крепостных стен открывается огромная многоцветная мозаика Алазанской долины)
- Дом-музей А.Чавчавадзе в г.Цинандали.(Александр Чавчавадзе был не только боевымгенералом, известным виноделом, но и поэтом,переводчиком… А Грибоедов венчался здесь, вчасовне, сохранившейся до наших дней с княжнойНиной Чавчавадзе.)
- Винодельня Хареба». (это небольшой,уютный и светлый по тону городок в Кахетии,на северо-востоке знаменитой Алазанской долины. Сам Кварельский тоннель сегодня состоит из 2-х главных тоннелей и 13 соединительных, имеющих длину 500 м(каждый). В Кварели вы продегустируете лучшие сорта вина и, также, проведете мастер-классы по приготовлению шашлыку, хлебу «Шоти» и чурчхелы. ( доп.плата – 20$ )
6 день: Боржоми - Рабати
Национальный парк Боржоми (Дегустация минеральных вод) Город-крепост Рабати в Ахалцихе – (В комплексе, рядом с православной церковью Святой Марины, стоит мечеть,католическая церковь, синагога и армянская церковь, замок Джакели, турецкие бани,усыпальница паши цитадель и амфитеатр.Крепость выглядит, как волшебный город Аладдина, с высокими башнями,напоминающими минареты, и огромным количеством фонтанов и небольших бассейнов, утопающих в зелени газонов и садов.).
7 день: Выезд в Азербайджан
Свободный день.
8 день: Трансфер в Аэропорт
Вылет в Ташкент.
Была однажды в Грузии. Оочень понравилось. Особенно люблю грузинское вино и сыр. Любители вкусно поесть, выбрав тур, пойдут в верном направлении))
Несмотря на то, что Баку динамичный город, жизнь здесь, на мой взгляд, очень размеренная и спокойная. Никто никуда не спешит, прогуливаясь по городу, с уважением и какой-то особенной любовью рассматривая улочки и необычные постройки.
Два моих любимых города, в одном из которых я был еще в далеком детстве. Баку и Тбилиси наполнены колоритом, чудесными людьми и уважением к традициям, которые народ с гордостью передает новым поколениям.
Сколько стоит только в Грузию? От Азербаджана отказываюсь даже бесплатно, негативные воспоминания.
Ассалому Алайкум ва рахматуллою баракату. Уважаемые Господа Я бывал в Грузии и Мне по праву этот народ его гостеприимство. С удовольствием при первой возможности свяжусь с Вами. Ассалому Алайкум ва рахматуллою баракату